Bir Animasyonun Oluşum Evreleri

Bir Animasyonun Oluşum Evreleri

Merhaba sevgili arkadaşlar, bu yazımda bir animasyonun oluşum evrelerinden bahsedeceğim. Bir animasyon ekiple birlikte nasıl yapılıyor hangi evrelerden geçiyor kısa kısa yazmak istedim.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum insanların keyifle izlediği, bazen acımasızca yerden yere vurduğu ortamlama 7-8 dakikalık bir animasyon öylesine zahmetli bir iş ki anlatamam, fakat o zahmete rağmen mükemmel derece keyifli bir iş.

Adım adım animasyon yapımı:

 1. Adım: Proje planlaması yapılır, bütçe ve ihtiyaçlar belirlenip tedarik edilir.
 2. Adım: Senaryo taslağı hazırlanır ve buna göre  karakter özellikleri belirlenip ona göre 2d olarak karakterler çizilir.
 3. Adım: 2d olarak çizilen karakterler bir 3d modelci tarafından modellenir ve çeşitli kontrollerden geçirilir.
 4. Adım: Mekan tasarımı yapılır ve belirli kontrollerden geçirilir.
 5. Adım: Model ve mekanların Uv ayarları ve texture kaplaması yapılır.
 6. Adım: En karmaşık adımlardan biri Rigging. Karakterlere hareket kaabiliyeti kazandırmak için yapılan çalışmadır rigging fakat karmaşık ve birazda zordur.
 7. Adım:Senaryoya bağlı olarak storyboard oluşturulur ve animasyon sahnelere bölünür bu arada seslendirme şirket dışında veya şirket bünyesinde yapılır.
 8. Adım: Senaryoda belirtilen özelliklere göre sanhe Stageleri oluşturulur. (Stage: Senaryoda belirtilen özelliklere uygun mekana karakterlerin yerleştirilmesi ve kameraların ayarlanması)
 9. Adım: Storyboard ve sahne seslerine uygun olarak karakter pozlama yapılır yani animatik oluşturulur.
 10. Adım: İn between yapılır. Yani bir önceki adımda yapılan pozların araları doldurularak karakterlere ve nesnelere tam anlamıyla animasyon verilir.
 11. Adım: Lipsing yapılır. Lipsingte önce karakterlerin konuşmasına bağlı harflere göre ağız hareketi verilir daha sonra duygu ve mimik verilir karakterin yüzüne.
 12. Tüm bu adımlar bittikten sonra mekan ışıkları ayarlanıp işlem gücü çok yüksek bilgisayarlarda Render alınır.
 13. Adım: Alınan renderlar kontrol edilip daha sonra kompozit işlemi yapılarak animasyon tamamlanır.

Yazması ve okuması kısacık olabilir fakat bunların ortaya çıkış süreci oldukça uzun ve zahmetlidir. 13 maddede anlatmaya çalıştım, maddeler artırılabilir ve bu maddelerin hepsi ayrı bir uzmanlık alanı gerektirmekte. Bir 3d animasyon projesinde eğer proje ciddiyse en az 20 farklı uzmanın imzasını taşır.

2 Comments

 • Yeni Takipçi Ekim 11, 2016 Reply

  Paylaşım İçin Teşekkürler

  • hakanmnacar Ekim 11, 2016 Reply

   Rica ederim, yakında güncelleyeceğim listeyi 🙂

Bir Cevap Yazın