5-dalga-the-5th-wave

5. Dalga Film Yorumum

Merhaba, geçenlerde fragmanını izleyip etkilendiğim 5. dalga filmini bugün kız arkadaşımla gidip izledik. Rıcky YANCEY’in 5. dalga adlı 2 kitaba ait seriden 1. kitabın sinema uyarlaması olan film 04.03.2016 tarihinde vizyona girdi. Şahsi düşüncem klasik ama etkileyici olduğu yönünde. Dünya’ya ihtiyacı olan uzaylılar Dünya’yı istila ettikten sonra üzerinde yaşayan insanlara ihtiyaçları olmadığı için Dünya üzerinden silip insanlığa son vermek için harekete geçiyorlar. Bu işlemi dalga dalga yapıyorlar, her dalgada milyonlarca insan ölüyor.
NOT: Burada yazanlar spoiler içermemektedir.

1- Dalga: Dünya üzerindeki tüm elektriği kestiler ve emp bombası ile çalışan birtane bile elektronik sistem bırakmadılar. Dünya karanlığa gömüldü.

2- Dalga: Dünya üzerinde çok büyük tsunami ve depremler oluşturdular.

3- Dalga: Ölümcül olan kuş gribi salgınını başlattılar.

4- Dalga: Dünya’ya ayak basıp insanları kontrol altına aldılar, insanların birbirine güvenini kırdılar ve kaos oluşturdular.

5- Dalga: Bu filmin konusu, sürpriz 🙂

Film hakkında detay vermeden birkaç yorumda bulunayım :

Öncelikle filminin fragmanını izlediğimde hemen bu filme gitmeliyim dememin nedenini söyleyeyim, filmin fragmanına baktığımızda ana temanın uzaylı istilası olduğunu görebiliyoruz fakat benim için çok daha önemli bir detay var; senaryo genel anlamda  çok severek izlediğim failing skies dizisine oldukça benziyor. Dizinin yeni sezonunun gelmeyecek olması üzmüştü beni, benzer bir filmi görünce hemen gitmeye karar verdim. Filmde dikkatimi en çok çeken şey bazı sahnelerin çok karanlık ve hareketli çekilmesinden dolayı sahneye dair detayların kaçması oldu ve birkaç yerinde gereksiz yere uzatılan diyaloglar vardı fakat bu olumsuzluklar filmin kalitesine gölge düşürmeye yetmedi benim için. Filmden oldukça keyif aldım ah bir de filmin kitabını okuyup arka koltuğa oturan bayanlar şu olacak bu olacak diye anlatıp durmasalardı daha çok keyif alacaktım. Filme dram hakim olmuş ve her istila film ve dizilerinde olduğu gibi 5. Dalga filminde de sık sık duyduğumuz cümle I promise oldu. Gerçekleşmeyeceği bilindiği halde verilen sözler bu filmde de fazlaydı.

Filmin sonunda hikaye sonlanmıyor, yukarıda bahsettiğim gibi 2 kitaplık seriden 1. kitabın uyarlaması bu demek oluyor ki önümüzdeki günler de 2. filmin haberini duyacağız. 2. filmden sonra 3. film gelir mi bilmem ama çokta fazla uzatacakları bir senaryo olacağını düşünmüyorum.

Filmin fragmanı:

 

 

Bir Cevap Yazın